Nieuwe Toyota RAV4 Hybrid Review: Stoer, Snel en Stoerder

De volledig nieuwe Toyota RAV4 komt de Volkswagen Tiguan pesten. Hij is sterker, sneller en stoerder. Wij bekijken hem van alle kanten en deze dingen vallen ons op.

Toyota RAV4 Hybrid

1. Stoer Design

De nieuwe RAV4 is een stoer ogende SUV die meer in het oog springt én gezag afdwingt dan de ronduit aaibare Volkswagen Tiguan. Amerikaanse consumenten worden verleid met het hoekige design, waarna de vormgeving is verfijnd om de Europese klant te plezieren. Het honingraatmotief in de grille gaan we terugzien bij meer SUV-modellen van het merk. De RAV4 is het bestverkochte Toyota-model na de Toyota Corolla, dus de lat ligt hoog voor de zesde generatie. Hij moet wereldwijd aanslaan.

2. Alleen Leverbaar als Stekkerhybride in Nederland

De nieuwe RAV4 heeft in Nederland altijd een laadpoort, want bij ons is hij alleen leverbaar als stekkerhybride. De RAV4 Plug-in Hybrid 270 is 268 pk sterk en de Plug-in Hybrid 300 gebruikt vierwielaandrijving om 306 pk over te brengen op het asfalt. Caravanliefhebbers wrijven in hun handjes, want de krachtigste RAV4 mag 2000 kilo trekken. Voor jouw informatie: de Volkswagen Tiguan PHEV schopt het tot ‘maar’ 204 en 272 pk.

3. Grotere Batterij en Snelladen

Toyota maakt de batterij groter. Onder de cabine ligt voortaan 22,7 kWh aan batterijcellen en die zorgen volgens de Japanners voor een EV-range van ongeveer 100 kilometer. Wat wij een beetje gek vinden, want de Volkswagen Tiguan peutert méér kilometers uit een kleinere batterij (128 km, 19,7 kWh). De RAV4 PHEV gaat met zijn tijd mee en ondersteunt snelladen met 50 kW. Een lunchpauze van 30 minuten is lang genoeg om het accupakket te laden van 10 tot 80 procent.

4. Hoekig Interieur

De hoekige designtrend wordt doorgezet in het interieur. Onder het prominente touchscreen en de ventilatieroosters trekken twee vierkante ‘kokers’ je aandacht. Daarin zitten de knoppen van de rijprogramma’s. De klimaatregeling loopt via het aanraakscherm, maar we ontdekken in de onderrand van het scherm ook fysieke knoppen met blauwe en rode pijltjes. Op het stuur prijken eveneens fysieke knoppen en zo zien we het graag.

Lees ook: Ford Focus Nederland

5. Nieuw Softwareplatform: Arene

De RAV4 heeft nog een primeur: het is de eerste Toyota met Arene, een nieuw softwareplatform. We zijn vooral benieuwd naar het multimediasysteem dat wordt aangestuurd door Arene, want het werkt sneller en heeft betere graphics. Het klinkt veelbelovend, maar we moeten wachten op de eerste testritten om pas echt te kunnen proeven van de nieuwe veiligheidssystemen en het nieuwe multimediasysteem. De nieuwe Toyota RAV4 komt in het eerste kwartaal van 2026 naar Nederland. Voor die tijd worden alle technische gegevens en de prijzen bekend gemaakt.

De gloednieuwe Toyota RAV4 uit 2026 versus de concurrentie: hoe hij zich verhoudt tot andere kleine SUV's

Toyota RAV4 Plug-in Hybrid: Een Diepere Duik

Met de geheel nieuwe RAV4 zet Toyota sterker dan ooit in op hybridetechniek in het segment van de middelgrote SUV’s. Hybrides heeft Toyota in overvloed. Plug-in hybrides daarentegen niet. Lange tijd had Toyota alleen de Prius Plug-in Hybrid. Nu verschijnt er van een van de bestverkopende Toyota-modellen - de RAV4 - een stekkerversie. Deze Toyota RAV4 Plug-in Hybrid is in grote lijnen identiek aan de Suzuki Across Plug-in Hybrid, maar toch zijn er een aantal verschillen.

Hybrid of Plug-in Hybrid?

Wie onbezorgd wilt rijden, zonder het gedoe van opladen, is beter af met de RAV4 Hybrid. Die blijkt in de praktijk ook bijzonder zuinig. Een verbruik van 1 op 20 is goed haalbaar. Bij deze RAV4 Plug-in Hybrid is het gemiddelde verbruik sterk afhankelijk van je laadgedrag. Als je de boel niet oplaadt, dan schiet het verbruik omhoog. Opladen is dus echt een must, want alleen zo haal je meerwaarde uit de RAV4 Plug-in Hybrid.

Toyota RAV4 Plug-in Hybrid

De RAV4 met stekker heeft niet voor niets een lithium-ion accu - geplaatst op de achteras - met een vrij forse capaciteit van 18,1 kWh. Daardoor kan deze Toyota op papier 75 kilometer afleggen op een volle acculading, al valt dat cijfer in de praktijk soms nog hoger uit richting de dik 80 kilometer. Bij gebruik in de stad kun je helemaal langere afstanden elektrisch rijden omdat je continu energie terugwint tijdens afremmen, zelfs 100 kilometer EV-range is mogelijk. Met een snelheid van ongeveer 100 km/u is dik 60 kilometer elektrisch rijden haalbaar.

De Batterij Opladen

Het volledig opladen van de batterij kost je met een regulier stopcontact (2,3 kW) ongeveer 7 uur en 30 minuten. Bij een laadpunt van 6,6 kW is dat nog maar 2 uur en 30 minuten.

Lees ook: Rijtest Opel Astra

Geremd Trekgewicht

De Toyota RAV4 Plug-in Hybrid weegt een kleine 2.000 kilogram en mag geremd 1.500 kilogram aan de trekhaak hebben. Dat maakt het model ook voor caravanrijders interessant. Hoewel: denk ook eens aan een Toyota RAV4 2.5 Hybrid met AWD. Die mag geremd 1.650 kilogram aan de haak nemen, weegt met 1.730 kilogram stukken minder en is er in de basis vanaf 46.595 euro. De fully loaded RAV4 2.5 Hybrid Executive kost je 54.495 euro, nog altijd goedkoper dan de basisversie van deze RAV4 Plug-in Hybrid die bij 55.895 euro start.

Prestaties

Van 0 naar 100 km/u duurt 6 seconden en de pret is voorbij bij 180 km/u. Om nog even terug te komen op die RAV4 Hybrid met AWD: die haalt ook een top van 180 km/u en sprint in 8,1 seconden naar 100 km/u. Bovendien heb je met 222 pk ook niets te klagen, al merk je wel dat de RAV4 Plug-in Hybrid aanzienlijk meer trekkracht heeft. De RAV4 met stekker is dus de vlottere auto, mits je de aandrijflijn van stroom voorziet.

"Opladen wanneer dat kan en niet wanneer het moet.”

Een groot verschil ten opzichte van de RAV4 Hybrid is dat je met deze RAV4 Plug-in Hybrid in theorie een brandstofverbruik kunt realiseren van 1 op niks. Dat leggen we even uit: stel je woont 30 kilometer van je werk. Dat is per dag dus 60 kilometer. Dat kun je met deze RAV4 Plug-in Hybrid volledig elektrisch rijden. Als je zowel thuis als op je werk kunt laden, dan hoef je de 55 liter grote benzinetank nooit aan te spreken. En dan heeft zo’n plug-in hybride echt zin. Je moet een PHEV net als een batterij-elektrische auto opladen wanneer dat kan en niet wanneer het moet.

De Aandrijflijn

De aandrijflijn bestaat uit een 2,5-liter viercilinder benzinemotor met 185 pk en 227 Nm, een voorin geplaatste elektromotor met 182 pk en 270 Nm en een elektromotor op de achteras met 54 pk en 121 Nm. De auto heeft ook vierwielaandrijving, ook al heeft de auto geen cardanas. De ‘link’ met de achteras is elektrisch.

Extra’s op de Toyota

Ten opzichte van de Suzuki Across Plug-in Hybrid heeft deze Toyota een aantal USP’s. Zo heeft de RAV4 vanaf het tweede uitrustingsniveau een werkend geïntegreerd navigatiesysteem. Bij de Toyota is dat overigens ook mogelijk. De RAV4 kun je daarnaast krijgen met een digitale achteruitkijkspiegel.

Lees ook: Audi lease opties

Garantie

Toyota geeft 5 jaar of tot 200.000 kilometer garantie. Bij Suzuki geldt een garantietermijn van 6 jaar tot een maximum van 150.000 kilometer.

Prijzen

Prijzen van de RAV4 Plug-in Hybrid beginnen bij 55.895 euro voor de Business-versie. De absolute topversie is de Bi-Tone Plus. Die kost 66.995 euro.

Uitrusting en Veiligheid

De Toyota RAV4 Plug-in Hybrid heeft een rijke standaarduitrusting. Zo is de plug-in hybride SUV standaard onder meer uitgerust met 18-inch lichtmetalen wielen, verwarmbare zitplaatsen voor en achter, een elektrisch en handsfree te bedienen achterklep, Bluetooth, digitale radio (DAB+) met zes speakers, een Toyota Touch 2 multimediasysteem met 8-inch touchscreen en ondersteuning van Apple CarPlay en Android Auto. Toyota Safety Sense 2 heeft de Toyota RAV4 Plug-in Hybrid ook. Dit pakket van actieve veiligheidssystemen bestaat uit Intelligent Adaptive Cruise control, Automatic High Beam, Road Sign Assist, Lane Departure Alert, Lane Trace Assist, vermoeidheidsherkenning en Pre-Collision System met detectie van voertuigen, fietsers (dag) en voetgangers (dag en nacht).

Minpunten

Natuurlijk zijn er ook wat minpunten te benoemen. Zo heeft het navigatiesysteem niet de modernste graphics (op te lossen door Google Maps te gebruiken) en geeft de parkeercamera een wat troebel beeld. Het werkt zeker wel, maar echt premium ziet het er niet uit. Hier laat Toyota wat punten liggen.

Conclusie

Maar overall scoort deze Toyota RAV4 Plug-in Hybrid bovengemiddeld. Dat komt omdat de inmiddels beproefde RAV4 de basis vormt. De plug-in hybride aandrijflijn vormt een prima aanvulling op de line-up en een uitstekende keuze voor diegenen die de aandrijflijn begrijpt en zal gebruiken zoals je hem hoort te gebruiken. Een PHEV moet passen in je reispatroon. Is dat niet het geval, dan kun je beter kiezen voor de Toyota RAV4 Hybrid.

Toyota RAV4 GR Sport: Sportiever en Indrukwekkend

In de nieuwe Toyota RAV4 GR Sport wagen we de oversteek van 8 kilometer over het bevroren zeewater tussen de Zweedse stadjes Sandön en Junkön. De Toyota RAV4 GR Sport is niet licht. Deze hybride RAV4 (zonder stekker) weegt al 1.730 kilo met een volle tank.

Toyota RAV4 GR Sport

Rijden op IJs

Wat ook opvalt, is dat het ijs geen biljart­laken is; er zijn natuurlijk gevormde hobbels en sporen van platgereden sneeuw. Kleine oneffenheden zijn goed voelbaar in de Toyota RAV4 GR Sport, als het goed is net meer dan in de reguliere RAV4. Het merk maakt de ophanging voor deze sportievere versie een pietsje stugger voor minder overhellen in de bochten en een dynamischere wegligging.

Is de GR Sport-versie een beetje sportief?

We zouden keurig kunnen bluffen en zeggen dat we het verschil merken, maar we rijden alleen op ijs en op met sneeuw bedekte wegen. Het is dan ook een GR Sport, geen volbloed GR zoals de Yaris dat is. Je moet het zien als de ‘sport’ in ‘denksport’. Over het sportieve bochtengedrag geen uitsluitsel dus, maar we kunnen melden dat het geen snoeihard onderstel is geworden. Kleine oneffenheden zijn voelbaar, maar het algehele comfort is nog altijd goed voor elkaar.

Wat is er anders aan de Toyota RAV4 GR Sport?

De GR Sport is de nieuwe topversie van de Toyota RAV4 en hij zit het dikst in de spullen van alle uitvoeringen. Daarbovenop krijgt de SUV sportiever ogende roostertjes in de voor- en achterbumpers, pianozwarte accenten rondom en een nieuwe lip onder de neus. Binnenin plaatst Toyota sportstoeltjes met GR-badges in de hoofdsteun en op het stuur vind je hetzelfde logo terug. Wat in het koude Zweden ineens opvalt, is dat alleen de zijkanten van het stuur verwarmd zijn, niet de bovenkant. Het alcantara en ‘leer’ zijn overigens diervrij.

Opties in de Aandrijflijnen

Je kunt deze nieuwe GR Sport-versie bestellen als Hybrid zonder stekker of als PHEV. Ze hebben allebei geen extra vermogen gekregen, dus met de PHEV heb je nog altijd een royale 306 pk; in de Hybrid die wij rijden, gaat het om 222 pk in totaal. Beide aandrijflijnen hebben vierwielaandrijving; de benzinemotor drijft de voorwielen aan en achter neemt een elektromotor de voortgang voor zijn rekening. Schakelen doet een CVT voor je.

Conclusie

De GR Sport blijft dan ook dezelfde vriendelijke SUV met een beschaafd verbruik, goed comfort en een keurige afwerking vanbinnen. ca. Toyota biedt tot 10 jaar of 200.000 kilometer garantie voor zowel nieuwe als bestaande klanten, voor nieuwe maar ook gebruikte auto’s. Door het onderhoud uit te laten voeren door een Toyota dealer of Erkend reparateur in Nederland kunnen we de betrouwbaarheid blijven garanderen.

Vergelijking met de Concurrentie: Hyundai Santa Fe vs. Toyota RAV4

De tijd dat je voor een hybride SUV (dus zonder stekker) automatisch koers zette naar de Toyota-dealer, is voorbij. Want in onze vergelijkende test wast de nieuwe Hyundai Sante Fe de Toyota RAV4 de oren.

Waarom de Toyota RAV4 een Fijne Hybride SUV is

Zo is-ie veruit het zuinigst. Zijn aandrijflijn bestaat uit een atmosferische 2,5-liter viercilinder met 178 pk die volgens het Atkinson-principe werkt, een elektromotor van 120 pk op de vooras en een van 54 pk op de achteras. In combinatie met de traploze automaat rijdt de RAV4 opvallend zuinig door stad en land. Met een testverbruik van 6,7 liter op 100 kilometer is de Toyota de kleinste drinker van het viertal. In bochten helt hij maar beperkt over, de besturing is relatief informatief en de stabiliteitscontrole komt in actie met goed gedoseerde ingrepen. En daar komt nog bij dat de Toyota RAV4 de goedkoopste testauto is.

De Nieuwe Hyundai Santa Fe

De nieuwe Hyundai Santa Fe is een ferme knaap. Met een lengte van 4,83 meter is hij tot wel 23 centimeter langer dan zijn rivalen. Dit betekent niet alleen meer ruimte voor de passagiers, maar ook voor de bagage. Zo biedt de Hyundai met neergeklapte stoelen een royale 1949 liter aan laadruimte, terwijl de Toyota met ‘slechts’ 1690 liter aan bagage al vol zit.

KenmerkToyota RAV4Hyundai Santa Fe
LengteMinder lang4,83 meter
Laadruimte (neergeklapt)1690 liter1949 liter
Verbruik6,7 l/100 km7,2 l/100 km
WendbaarheidWendbaarMinder wendbaar

Conclusie

De ontwerpers van Hyundai hebben een lel van een gezinsauto ontwerpen. De ruimte is royaal, de veiligheidsuitrusting omvangrijk en het comfortniveau hoog. Het resultaat is een zware auto die zich niet laat opjagen, maar wel krachtig tot stilstand komt. Je leest de volledige vergelijkende test in Auto Review 1.

Populaire artikelen:

Plaats een reactie