De Toyota C-HR is een populaire keuze in Nederland, mede dankzij zijn zuinige hybride aandrijflijn. Laten we eens kijken naar de ervaringen van bestuurders en het werkelijke verbruik van deze auto.
Trekvermogen en Rijervaringen met de Toyota C-HR Hybrid
Een van de interessante aspecten van de Toyota C-HR Hybrid is het trekvermogen, vooral in combinatie met een caravan. Hieronder enkele ervaringen:
Toyota C-HR 2.0 Hybrid met een Kip
Kevin deelt zijn ervaring met een Toyota C-HR 2.0 Hybrid (184 pk) en een Kip Shelter Plus van 750 kg:
We waren al tevreden over de trekkracht van onze vorige hybride, een Toyota Corolla 1.8, maar deze C-HR 2.0 High Power Hybrid trekt ons Kippetje écht met twee vingers in de neus. Er is altijd power over, zelfs wanneer je kilometers lang flink stijgt (bijvoorbeeld op de Brenner) en daardoor de batterij leegraakt. Je hoort met een legere accu alleen de motor iets meer toeren maken, maar merkt er verder niets van. Bij het dalen of afremmen laadt de batterij weer vanzelf op. Ook de wegligging van de combinatie is perfect. Als je zorgt voor voldoende kogeldruk (70 kg, bijvoorbeeld door de disselbak te beladen of fietsen voorop te zetten) merk je eigenlijk niet eens dat er iets achter de auto hangt. Hij veert nauwelijks extra door of na door de caravan en ook op slecht wegdek blijft het comfortabel. Ideaal aan een hybride is dat er geen koppeling nodig is. De elektromotor zorgt vanaf stilstand voor een directe aandrijving. Dat gaat niet alleen heel vloeiend, maar betekent ook moeiteloos manoeuvreren op een helling. Al met al vraag je je af waarom het maximale trekgewicht maar 725 kg is, want de auto kan met gemak veel meer aan. Een minder krachtige 1.2T mag 1300 kg trekken. Het zal er wel mee te maken hebben dat Toyota garantieclaims wil voorkomen en de hybridetechniek niet teveel wil belasten. Tot slot nog het verbruik van de combinatie: binnendoor in de bergen is dit gemiddeld zo'n 1:11, op de snelweg 1:10, waarbij het veel uitmaakt of je wind mee of tegen hebt.
Toyota C-HR 1.8 Hybrid met een Lander
P. van Duppen deelt zijn ervaring met een Toyota C-HR 1.8 Hybrid (122 pk) en een Lander Graziella 401 van 780 kg:
Lees ook: Efficiëntie van de Yaris Hybrid
Eerste ervaring was een vakantie met de combinatie in Zeeland, enkele reis ca. 200 km. Totaalgewicht caravan bedroeg 780 kg. Kogeldruk 70 kg. De combinatie reed boven verwachting goed. Voldoende trekkracht. Snelheid beperkt tot ca. 85 km/ uur. Verbruik gemiddeld 1 op 14.
Toyota C-HR 1.2T met een Eriba
Henk Bakker deelt zijn ervaring met een Toyota C-HR 1.2T (116 pk) en een Eriba van 850 kg:
Positief. Eigenlijk nergens echte problemen.
Gemiddeld Verbruik en Aandachtspunten
Een hybride Toyota is nog altijd mateloos populair. Logisch ook, want je weet met zo’n aandrijflijn vrijwel zeker dat je zuinig kunt rijden, zonder ‘laadkabelellende’. Zonder gedoe zuinig rijden dus. Deze Toyota C-HR High Power Hybrid vormt geen uitzondering. Na een roadtrip van bijna 1.000 kilometer hebben we een gemiddeld verbruik van 4,8 liter per 100 kilometer gerealiseerd. Dat is gezien de vorm en het type auto echt niet slecht. Want verzin nog maar eens benzine-auto’s met een vermogen van ongeveer 200 pk die dik 1 op 20 kunnen rijden. Dat zijn er niet heel veel.
Why Most People Regret Buying This Car | Toyota C-HR Hybrid Review
Toyota C-HR GR Sport Plus
Een populaire uitvoering van de Toyota C-HR is de GR Sport Plus. Net als de Executive beschikt de GR Sport Plus over sportstoelen, maar in het geval van de GR Sport Plus zijn deze bekleed met suède met zwart vegan lederen accenten en rode stiksels. Dat ziet er fraai uit. De stoelen zitten ook erg lekker. Ook het GR Sport-stuurwiel is voorzien van vegan leder met rode stiksels. GR Sport instaplijsten, vloermatten en een laadvloerbeschermer versterken het Gazoo Racing-gevoel in het interieur.
Lees ook: Opel Karl verbruik
Van buiten is de Toyota C-HR GR Sport Plus te herkennen aan ‘Liquid Black’ elementen in de achterbumper en voorbumper en GR Sport badges. Ook krijgt deze versie 19-inch volledig zwarte lichtmetalen velgen. De Toyota C-HR GR Sport Plus is enkel leverbaar als 2,0-liter High Power Hybrid en als 2,0-liter High Power Plug-in Hybrid. De prijzen beginnen vanaf 48.895 euro. Niet goedkoop dus, maar wel lekker krachtig.
Minpunten en Pluspunten van de Toyota C-HR
Uiteraard zijn ons tijdens de roadtrip ook een aantal zaken opgevallen aan deze Toyota. We zetten min- en plusplunten op een rij.
Minpunten:
- De bestuurdersstoel komt automatisch naar achteren na het uitschakelen van de auto. Als er iemand achterin zit, moet die wel heel krap uitstappen.
- De ruimte achterin is aan de krappe kant, maar dat was ook het geval bij de vorige C-HR.
- De verstelbaarheid van de zonneklep kan beter, er zit te veel weerstand in, waardoor hij maar in bepaalde posities kan staan.
- Wacht voor vertrek even tot het infotainmentsysteem volledig is opgestart. Je moet namelijk ‘ik ga akkoord’ aantikken om van alle diensten gebruik te kunnen maken.
- Schakel voor vertrek ook de rijhulpsystemen uit die je liever niet aan hebt staan.
Pluspunten:
- Hij voelt heel lichtvoetig aan.
- Een goede reden om voor deze GR Sport te kiezen is het meubilair. De GR Sport-stoelen zitten voortreffelijk.
- Het interieur van de C-HR steekt solide in elkaar met mooie zachte materialen. Alles zit ook op de juiste plekken. Rondom je knieën plaatst Toyota ook zachte materialen, dat rijdt extra prettig.
- De High Power Hybrid heeft een zeer fijne aandrijflijn die niet alleen krachtig is, maar ook soepel en zuinig
- Nog een sterke eigenschap: 10 jaar garantie.
Bagageruimte en Motorvarianten
De nieuwe C-HR is verkrijgbaar als 1.8 Hybrid met 103 kW (140 pk), als 2.0 Hybrid met 145 kW (197 pk) en als 2.0 Plug-in Hybrid met een systeemvermogen van 164 kW (223 pk). De bagageruimte van elke motorvariant is verschillend. De Hybrid 140 heeft 443 liter, de Hybrid 200 heeft 428 liter en de PHEV beschikt over 350 liter bagageruimte. Alle C-HR-versies mogen geremd 725 kilogram trekken.
Zoals de auto hier in de video en in deze test voorbijkomt moet je denken aan een bedrag van ongeveer 53.000 euro. Dat is natuurlijk veel geld, maar weet ook dat dit de absolute topversie is, de GR Sport Plus met panoramadak. Het vaste panoramische dak heeft twee coatings die de warmte in de winter binnen houden en oververhitting voorkomen bij zonnig zomerweer. Hierdoor is er geen conventioneel zonnescherm nodig, wat een gewichtsbesparing van vijf kg oplevert en de hoofdruimte met drie cmentimeter verbetert. Als bijkomend voordeel hoeft de airconditioning minder te worden gebruikt om een comfortabele temperatuur te behouden.
| Model | Vermogen | Topsnelheid | Acceleratie 0-100 | Verbruik |
|---|---|---|---|---|
| Hybrid 140 | 103 kW (140 pk) | 170 km/u | 9,9 s | 4,7 l/100 km |
| Hybrid 200 | 145 kW (197 pk) | 180 km/u | 7,9 s | 4,8 l/100 km |
| Plug-in Hybrid 220 | 164 kW (223 pk) | 180 km/u | 7,4 s | 0,8 l/100 km |
Nieuwe en Oude Toyota C-HR
Benieuwd naar de verschillen tussen de nieuwe en oude Toyota C-HR? Autovisie test niet alleen elektrische auto’s op hun actieradius en verbruik, ook bij benzine en hybride auto’s meten we wat ze in praktijk verbruiken. Het verschil tussen de fabrieksopgave en het daadwerkelijke verbruik is bij sommige auto’s groot. Om deze reden test Autovisie het echte gemiddelde verbruik in de praktijk met bijvoorbeeld airco en radio aan. Autovisie rijdt de Toyota C-HR GR Sport met 2,0-liter viercilinder. Deze krachtbron werkt samen met een elektromotor die gekoppeld is aan een 1,4 kWh accupakket. De C-HR blijkt zelfs bijna 200 pk een zuinigheidswonder. Tijdens de normronde wist de Toyota C-HR exact het opgegeven verbruik te halen.
Lees ook: Praktijkverbruik GLC 350e
Eigenlijk was de nieuwe Toyota C-HR in 2016 bedoeld voor jonge creatieve stedelingen. In de praktijk rijden er vooral boomers en ouders met kleine kinderen in. Is het een goed idee om nu een tweedehands C-HR te kopen? Zeker voor een Toyota, had de C-HR (Coupé-High Rider) in 2016 een gewaagd ontwerp. Het was dan ook verrassend dicht bij de conceptversie van 2014 gebleven. Alle lof voor de toenmalige directeur, Akio Toyoda, die zijn merk minder saai wilde maken. Onder Toyoda’s regie werden het ontwerp en de rijeigenschappen van een aantal modellen spannender gemaakt. En het ontwerp is inderdaad niet saai, maar het brengt wel met zich mee dat de auto vanbinnen nogal donker is. Vooral achterin.
Van de Toyota C-HR bestaat slechts één carrosserievariant. Op motorisch gebied ging de keus tot de facelift van 2020 tussen een hybride-aandrijflijn en een compacte viercilinder turbobenzinemotor. Standaard had de Toyota C-HR met die turbomotor een - erg fijne - manuele zesbak. Driekwart van de Nederlandse C-HR-kopers ging voor de zuinige hybride-versie. Dat had alles te maken met het gunstiger verbruik. Tussen 2016 en 2023 ging de SUV-coupé bijna 23.000 keer over de dealerdrempels. Vooral in 2017 en 2018 was-ie populair.
Voor modeljaar 2020 onderging de C-HR een facelift. Behalve licht aangepaste bumpers en andere lampen, kreeg-ie een moderner multimediasysteem aangemeten. Verreweg de belangrijkste aanpassing was dat de C-HR nu ook met de 184 pk sterke hybride-aandrijflijn leverbaar was. Hierbij was de 1,8-liter viercilinder motor vervangen door een exemplaar met een inhoud van twee liter. Het vermogen van deze 2.0 Hybrid past beter bij de fijne besturing en goede rijeigenschappen. Met z’n verbruik zit deze motorvariant tussen de andere twee in; 1 op 16 à 17 behoort tot de mogelijkheden.
Aandachtspunten bij Aankoop van een Tweedehands C-HR
De Toyota C-HR is dan wel van Japanse afkomst, voor de Europese markt wordt-ie in Turkije gebouwd. Dat heeft geen negatieve gevolgen gehad voor de typisch Japanse kwaliteit. Sterker nog, de C-HR krijgt van de Consumentenbond een 9,3 voor betrouwbaarheid. Grote structurele problemen zijn de auto dan ook vreemd. Wel is het subframe van de motor nogal slecht tegen roest beschermd. En nu je toch bezig bent, controleer dan meteen of de voorspoiler niet beschadigd is door veelvuldig contact met het wegdek. Dan heb je te maken met een auto die door zijn vorige eigenaar vaak hard over drempels is gejaagd - geen aanrader.
Mocht je per se een 1.2T willen hebben, weet dan dat deze motor niet ongevoelig is voor inwendige vervuiling. Zeker auto’s waarmee vooral korte stukjes zijn gereden, worden hier vaak door geplaagd. Een ander gevoelig punt van deze motor zijn de bobines. Heb je een hekel aan krassen? Let dan goed op de staat van het interieur, want daar heeft Toyota veel krasgevoelige materialen gebruikt.
Als je het geduld hebt van een opstandige puber, test bij Toyota's C-HR van voor de facelift dan of je het infotainment wel vlot genoeg vindt, want dat staat niet bekend om z’n bliksemsnelle reacties. Ook goed om te weten: pas vanaf eind 2021, begin 2022 kreeg de C-HR smartphone-integratie.
Dat zelfs een degelijk merk als Toyota niet ongevoelig is voor terugroepacties, laat de C-HR zien. De auto moest naar de dealer terug voor voortijdige speling in de wiellagers, mogelijke scheuren in de benzinetank (1.2T) en een issue met de zijairbags.
Op Marktplaats.nl kun je kiezen uit zo’n 500 tweedehands C-HR’s van de eerste generatie. Maar als je een geremde aanhanger wilt trekken die zwaarder is dan 725 kilo, dan ben je automatisch aangewezen op de 1.2T-versie. Die is te koop vanaf zo’n 14.500 euro. De duurste exemplaren gaan weg voor 7 mille meer. Als je net als de gemiddelde eerste eigenaar gewoon een Toyota C-HR 1.8 Hybrid wilt, reken dan op zo’n 16.500 euro voor een auto met anderhalve ton op de teller. Is 100.000 kilometer jouw max voor een tweedehands C-HR Hybrid? Dan dien je minimaal 18.000 euro uit je spaarvarken te schudden.
Conclusie
Onze favoriete Toyota C-HR is de 2.0 Hybrid. Helaas is dat gemiddeld genomen ook de duurste. Dat betekent dat we al snel 23 mille achter de hand moeten hebben. Voor minder geld scoor je waarschijnlijk een tweedehands Toyota Corolla Touring Sports met dezelfde motor.
Wie de vorige Toyota C-HR al uitbundig vond, kan bij de nieuwe helemaal zijn ogen uitkijken. Technisch bleef Toyota trouw aan zijn karakter, waarbij we een buiging maken voor de sublieme hybride-techniek. Met de stille en zeer zuinige aandrijflijn kan zelfs de meest beruchte wegpiraat nog keurige verbruikscijfers scoren.
De nieuwe Toyota C-HR oogt zelfs nog een stukje radicaler dan de huidige editie. Qua afmetingen bleef alles ongeveer hetzelfde. Tegen de trend in werd hij 3,5 centimeter korter, maar ook 2,5 centimeter breder en enkele millimeters hoger. Maar het uiterlijk is extremer, met enorme achterlichtunits over de volle breedte van de auto, die doorlopen tot aan de achterportieren. De spleetjes van led-lichtunits zijn - net als bij de nieuwe Prius - opgenomen in het X-vormige design van de neus.
Het interieur is minder extravagant. Toyota kiest voor een traditionele versnellingspook in het midden (en niet aan het stuur, volgens de laatste mode), zodat bestuurder en bijrijder van elkaar gescheiden worden door een hoge middentunnel.
Toyota is niet kinderachtig met de veiligheidsuitrusting, want elke C-HR heeft standaard adaptieve cruisecontrol, dodehoekwaarschuwing en een systeem dat via een lichtsignaal in het portier waarschuwt voor auto’s of fietsers als je uitstapt. Alleen moet je de afzonderlijke veiligheidssystemen vanwege EU-wetgeving voor elke rit het zwijgen opleggen, als je er geen gebruik van wilt maken of gek wordt van alle piepjes en ongewenste stuur- en remingrepen.
Hoewel het dashboard logisch is ingedeeld, met echte knoppen voor klimaatbeheersing en een groot touchscreen, moet je soms net iets te diep in de menu’s om de piepende veiligheidssystemen uit te zetten. Dat doe je via een knop op het stuur, waarna je in het Instellingen-menu alle systemen afzonderlijk moet uitschakelen. En dat dus elke keer opnieuw. Het is nogal een werkje.
Achterin zit je weliswaar ruimer dan je gezien de aflopende daklijn zou verwachten, maar het achterraampje is zo klein en de C-stijl zo gigantisch dat het er zelfs op klaarlichte dag nogal donker is. Tot slot is de C-HR ook voor caravanrijders niet de juiste auto, want hij kan maar 725 kilo trekken.
De C-HR deelt zijn onderstel met de nieuwe Prius en later in 2024 ook leverbaar als 223 pk sterke plug-in hybride, met een elektrische actieradius van 66 kilometer. Maar hij is er als vanouds ook als ‘gewone’ hybride, met 140 of 197 pk. Wij rijden met beide hybride versies, waarbij de 197 pk sterke 2.0 High Power Hybrid duidelijk krachtiger is dan de 1.8 Hybrid met 140 pk. Al speelt hij dat voordeel vooral uit in bergachtig gebied; in Nederland kun je ook prima met de instap-C-HR uit de voeten.
Toyota staat in de autowereld bovenaan op de hybride apenrots. Geen merk weet de samenwerking tussen benzinemotor en elektromotor zo soepel te laten verlopen. Ook de C-HR slaagt weer met glans. Het knappe is dat het WLTP-verbruik (de theorie dus) vrijwel overeenkomt met hoe je echt rijdt. Toyota geeft voor de 2.0 High Power Hybrid een verbruik op van 4,8 l/100 km (1 op 20,8). De boordcomputer geeft bovendien aan dat we 51 procent van de tijd elektrisch rijden.
Met een rustige rijstijl profiteer je van een voortreffelijk geluidscomfort. Tot een snelheid van zo’n 80 km/h hoor je vrijwel geen geluid het interieur binnendringen. De traploze CVT-transmissie komt het beste tot zijn recht als je niet te sportief rijdt. Vraag je meer vermogen, dan begint hij even te loeien. Maar dat is vooral hinderlijk op fraaie, stille bergwegen met doordraaiers en die hebben we in Nederland en Vlaanderen toch niet.
De uitgebalanceerde afstemming van het onderstel en de fijne stoelen met ruim voldoende zijdelingse steun zorgen voor nog meer pluspunten. Goedkoop is de C-HR niet, met zijn vanafprijs van 37.295 euro (1.8 Hybrid met 140 pk). Dat is ongeveer even duur als de praktische Toyota Corolla Cross. Onze 197 pk sterke High Power kost 42.495 euro, maar is wel rijker uitgerust. Kies je hetzelfde uitrustingsniveau, dan betaal je een acceptabele 2000 euro extra voor de High Power.
De nieuwe C-HR (2024) staat al in de showroom, de plug-in hybride volgt waarschijnlijk nog nét in het eerste kwartaal van 2024. Een elektrische versie komt er niet, althans, niet echt. Dat Toyota bij het uiterlijk van de C-HR zelfs verder durft te gaan dan bij zijn voorganger, is te prijzen. Technisch is alles echter vertrouwd, met een glansrol voor de hybride aandrijflijn.
De succesvolle Toyota C-HR is er nu ook als plug-in hybride. Automedia gingen er uitgebreid mee op pad. De reacties zijn lovend en allemaal melden ze dat de nieuwe aandrijflijn veel voordelen biedt.
Autozine is erg te spreken over de nieuwe plug-in hybride aandrijflijn: “Tijdens de testrit viel op hoe soepel de Toyota C-HR van de ene motor op de andere overschakelt. De Toyota C-HR heeft een continu variabele transmissie en daarom lijkt het alsof deze PHEV één lange versnelling heeft, net als een elektrische auto.” De conclusie is dan ook duidelijk: “Wat de testrit met de Toyota C-HR PHEV heeft geleerd, is dat deze aandrijflijn de auto leuker maakt om te rijden."
Autoreview sluit zich daarbij aan: “Ook nu valt op hoe voortreffelijk de elektromotor en de 2,0-liter benzinemotor met elkaar samenwerken. Je moet naar het EV-symbool op het digitale instrumentarium kijken om te ontdekken wie aan het werk is en wie ligt te rusten. Daarbij blijft het te allen tijde stil vanbinnen, ook wind- en bandengeruis blijven keurig op de achtergrond. De Toyota C-HR heeft een goed uitgebalanceerd onderstel dat comfort en sportiviteit biedt."
Rijtesten.nl heeft ook veel oog voor de verbeteringen in het interieur: “Toyota heeft de Toyota C-HR wat ruimtelijker gemaakt. Dat merk je zeker op de achterbank, waar iets grotere raampartijen toch een boel meer licht binnenbrengen. Het panoramadak versterkt dat gevoel.” Complimenten voor de nieuwe aandrijflijn zijn er ook: “Vooral op tussensprintjes weet de aandrijflijn te overtuigen. Bijna net zo alert als een volledig elektrische auto weet de Toyota C-HR door het verkeer te bewegen.
RTL Autowereld ziet eigenlijk alleen maar voordelen van de nieuwe plug-in hybrideversie: “In de Toyota C-HR zit inmiddels de vijfde generatie van Toyota’s beroemde hybridesysteem. Dat betekent meer vermogen, minder verbruik, een lager gewicht én meer rijplezier. Hij is er vanaf nu ook als 2,0-liter plug-in hybride. Met een volle batterij heeft die een volledig elektrische actieradius van 66 kilometer*. Dat is meer dan de gemiddelde Nederlander per dag aflegt.
